رانندگی حرفه‌ای از رویا تا واقعیت با ریما جفالی

  • کد خبر: 12
  • /
  • 20 شهریور 1401, 17:44
  • /
  • اخبار خارجی / موتور اسپرت
رانندگی حرفه‌ای از رویا تا واقعیت با ریما جفالی

ریما الجفالی نخستین راننده بانو عربستانی مسابقات حرفه‌ای اتومبیل‌رانی است که در کلاس‌های مختلف از جمله فرمول 4 و جی تی راننده می‌کند.

اسپورت تاکس _  ریما نمی‌دانست موتوررانی‌ چیست چه برسد به اینکه بخواهد حرفه‌ای دنبالش کند، اما او به آمریکا رفت و پس از اولین برخورد با دنیای اتومبیل‌رانی عاشق این ورزش شد. او اولین زنی از عربستان سعودی است که مجوز رانندگی حرفه‌ای در مسابقات را کسب کرد و در حال حاضر در کلاس‌های جی تی مسابقه می‌دهد.

الجفالی در سال 2022 کار خود را با تیم اتومبیل‌رانی تیپا (THEEPA) شروع کرد و به تازگی جام مسابقات بیست و چهار ساعته اسپا را همراه با این تیم به دست آورده است.

ریما می گوید: « هدفی که امسال برای خود تعیین کرده بودم شرکت در یک مسابقه چند جانبه بود و پس از انجام مسابقه 24 ساعته دبی، مشتاق حضور در یک رقابت دیگر بودم».

ریما علاقه زیادی به ورزش داشت اما چیزی در مورد فرمول یک و مسابقات حرفه‌ای نمی‌دانست تا اینکه برای تحصیل به ایالات متحده نقل مکان کرد.

او درباره اولین برخورد او با فرمول یک می‌گوید: «من در برخورد با فرمول یک با خودم می‌گفتم چرا من قبلا این را تماشا نکرده بودم. همه‌چیز خیلی خارجی بود و نمی‌فهمیدم چه خبر هست. یادم می‌آید که خواهرم آمد داخل اتاق و گفت چرا کاغذ و قلم داری؟ گفتم من نیاز دارم که پرچم‌ها رو یاد بگیرم »

با این حال برای ریما تماشای فرمول یک نبود که باعث شد او بخواهد مسابقه را شروع کند: «من مسابقه 24 ساعت le mans را تماشا کردم. قبل از این مسابقه فقط یک رویای غیرممکن و دور بود. لمانژ توجه من را به خود جلب کرد. در واقع رانندگان تازه کار در این برنامه وجود داشتند که برنده می‌شدند و بر روی سکو می‌رفتند»

پس از تلاش برای دریافت مجوز مسابقه، جفالی در ۲۰۱۷ یک تصادف بد داشت که او را در شرف بازگشت به عربستان قرار داد، زیرا شرایط روحی و اقتصادی برای این راننده به سختی پیش می‌رفت. اما در همین زمان بود که او یکی از اسطوره‌های بانو دنیای اتومبیل‌رانی یعنی سوزی ولف را ملاقات کرد.

ریما درباره این ملاقات اعتقاد دارد: «سوزی ولف در مسیر دنبال کردن رویایم برای تبدیل شدن به یک راننده مسابقه قرار گرفت و به من یاد داد که از اشتیاقم پیروی کنم. او به من مشاوره داد که باید به کلاس‌های آموزشی حرفه‌ای بروم و شاید به خاطر صحبت کردن با این شخص بود که  توانستم مجوز مسابقه شرکت در مسابقه را بگیرم».

در سال 2019 ریما در مسابقات قهرمانی فرمول 4 انگلیس شروع به مسابقه کرد. او درسن 25 سالگی مسن‌تر از رانندگان دیگر بود: «من ده سال بزرگتر از هم تیمی هایم بودم!».

با این حال این زن الهام بخش توانست راه خود را ادامه دهد و در نهایت اخیرا و در سن 30 سالگی به بزرگ‌ترین موفقیت خود یعنی قهرمانی مسابقات جی پی دست یابد.


خبرنگار: رایحه البندی

ارسال نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی‌شود